Skip to content

Sosyal Medyanın Siyasetle Tangosu ve Ahmet Abi Fenomeni

19/05/2011

                                                      

Dünyada sosyal medyanın gücünü farkeden ilk siyasetçi Barack Obama oldu. Samimi görünmenin ve genç nüfusa ulaşmanın önemini çok iyi bilen Obama, sosyal medya üzerinden yaptığı kampanyalar ile başarıya ulaşarak Amerika Başkanı seçildi. Kampanya süresince gençler, bloglar oluşturarak, Twitler atarak, Facebook grupları kurarak sürecin parçası oldular. Yine aynı dönemde ortaya çıkan “Super Obama Girl” videolarını YouTube’da milyonlarca kişi izledi. Ve böylece kampanya sloganı “Change” ile birlikte, siyasetteki iletişim anlayışı da değişti.

Obama’nın büyük başarısı sonrasında sosyal medya, özellikle Twitter, ülkemizde de siyasetçiler tarafından önemsenmeye başlandı. Twitter’ı aktif kullananlar arasında en başta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü, Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek’i ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu sayabiliriz. İlk başlarda daha resmi bir üslup içinde olan siyasetçiler, “Sosyal medyayı kullanırken takım elbisenizi çıkartın.” öğütlerinden sıkılmış olacaklar ki zamanla akşam izledikleri filmden, bildikleri fıkralara kadar her şeyi paylaşmaya başladılar. Artık bazı siyasetçilerin sabahın dördünde bile, küfürler dahil, bütün mention’lara cevap verdiği bir devirde yaşıyoruz. Ya da Cumhurbaşkanı pantolonunun paçalarını sıvamış, Gabon’da bir balıkçıyla konuşurken çekilen fotoğrafını anında paylaşıp, dakikalar içinde takipçilerinden yorumlar alabiliyor. Görünen o ki; “Siyasetçiler konuşur, halk dinler.” anlayışının ötesine geçilmeye başlandı. İletişim tek taraflıyken, çok taraflı hale geldi.

Toplumsal olaylar açısından değerlendirdiğimizde ise, sosyal medyanın baskıcı rejimlerdeki muhalifler için bir çeşit örgütlü haberleşme aracı olarak kullanıldığını görüyoruz. Basının baskı altında tutulduğu durumlarda da halk cep telefonlarıyla çektiği görüntüleri YouTube’a yükleyerek, video linklerini Twitter, FriendFeed ve Facebook üzerinden paylaşarak her şeye rağmen iletişim ambargolarını delebiliyor. Bu durumu tehlike olarak gören baskıcı hükümetler, ilk önlem olarak internet erişimini kesme yoluna gidiyorlar. Hatırlanacağı üzere Mısır’daki ayaklanmalar esnasında internet erişimi kesilmiş, Google ile Twitter da işbirliği yaparak Mısır’daki kullanıcılar için özel bir telefon servisi açmıştı. Bu servis aracılığıyla Mısırlıların Twitter’da kendilerini ifade edebilmeleri sağlanmıştı. Libya’daki karışıklıklar esnasında da Muammer Kaddafi’nin benzeri bir uygulamaya gittiğini görmüştük. İran’daki muhalefetin bir yıl aradan sonra tekrar gösteri yapmasından önce ise ABD Dışişleri Bakanlığı’nın “USAdarFarsi” isimli Twitter hesabı üzerinden Ahmedinecad’ı eleştirdiğine şahit olduk. Sanırım bu örnekler, sosyal medyanın örgütleyici gücünün herkes tarafından kabul edildiğini kanıtlamaya yetecektir.

Bütün bunların dışında sosyal medyanın, siyasete daha özgün ve mizahi yansımaları da oluyor. Geçen yıl Eskişehir’de Tekel bayiinden para vermeden içki almaya kalkışan dört kişiyi, raflardaki içki şişelerini kafalarına fırlatarak kovalayan ve bu görüntüleriyle internette izlenme rekorları kıran “Ahmet Abi”yi çoğunuz hatırlıyorsunuzdur. 12 Haziran’daki genel seçim için organize olan İnci Sözlük yazarları, aralarında 7.734 TL para toplayarak Ahmet Yılmaz’ın Eskişehir’den bağımsız milletvekili adayı olmasını sağladılar. Seçilsin ya da seçilmesin; internette dolaşan ilginç tanıtım videosu ve “Önemli olan oyu değil işlevi” sloganıyla Ahmet Abi’yi bir sosyal medya fenomeni olarak hep hatırlayacağız.

Duvarlara sloganların yazıldığı dönemin üstünden soğuk rüzgarlar esti. Politik anlamda bir hayal olsa da, teknoloji bazında dedeler ve babalar sırayı çoktan torunları sosyal medyaya bıraktılar. Kısacası: Tek taraflı iletişim devri sona erdi, artık Zeki Müren de bizi görüyor.

From → Sosyal Medya

Leave a Comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: